One Drop Zendo Polska

O medytacji  zen  (za-zen)

 

Gdy mówimy o medytacji zen czyli zazen  to mówiąc najprościej mamy na myśli praktykowanie uważności.

 

Praktykowanie Zen oznacza za-zen.

„ZA” w słowie  ZA-ZEN oznacza: ”Widzieć to co jest w lustrze (Umysłu) i nie być przez to poruszanym.”

„ZEN” w słowie ZA-ZEN jest to: „Patrzeć do środka i nie być poruszanym przez nic dookoła”

Zen to imię Umysłu, a Umysł jest ciałem „Zen” – powiedział jeden z Patriarchów  Zen  Eno Zenji.. W naszym Umyśle u źródła nie ma ani jednej myśli i w ten sposób cokolwiek do nas dotrze nie jesteśmy przez to poruszani.

 

Istotą geniuszu buddyzmu zen jest niezgoda na odgraniczanie ziemi od nieba a na tle tradycyjnych systemów religijnych podejście to wydaje się wyjątkowe, lecz czy nie tak postrzegali rzeczywistość ludzie żyjący w społeczeństwach plemiennych, zanim wynaleziono pismo?

Zazen naucza poprzez ciszę i uczy jak widzieć rzeczy jakimi są poza myślą i poza słowem.

Medytacja zen  pomaga nam dostrzec, że każda chwila taka jaka jest gdy przeżywamy ją świadomie (uważnie)  jest Esencją naszej Egzystencji i pozwala nam oczyścić swój Umysł.

Ale oczyszczanie umysłu oznacza najpierw uczenie się Umysłu patrząc weń. Ale nasz zwyczajowy sposób uczenia się przypomina wkładanie ubrań – człowiek przyodziewa swój umysł w wiedzę. Kiedy się uczymy gromadzimy w umyśle takie czy inne informacje i porządkujemy je za pomocą intelektu by posłużyły nam jako narzędzia ułatwiające realizacje pragnień, tak jak kupujemy płaszcz czy pierścionek.

Ale buddyjski sposób uczenia się przez zazen oznacza raczej usuwanie czegoś z umysłu – nie uczymy się ale oduczamy się, próbując dotrzeć  do pierwotnej natury i uważamy, że ta pierwotna natura jest nieskażona.

Trzeba nam wrzucić nasze umysły do wanny i  wyszorować je z wszystkiego co się w nich nagromadziło – musimy zeskrobać z nich wszystkie brudne osady. Proces ten trwa wiele lat – mamy zdmuchnąć trucizny przykrywające nasz umysł.

 

Naszym przewodnikiem uczącym „Jak uniknąć cierpienia w świecie pełnym pomieszania i lęku” jest buddyjski Mistrz Zen tradycji Rindzai –  Roshi Shodo Harada opat Świątyni Sogenji w Okajamie w Japonii. Jest spadkobiercą Dharmy Roshiego Mumona Yamady z linii Inzan tradycji Rindzai Buddyzmu Zen. Zanim został opatem Sogendzi praktykował z Rosim Mumonem przez dwadzieścia lat w klasztorze Shofukudzi w Kobe.

Rosi Yamada Mumon (1900–1988) był jednym z wielkich mistrzów Rindzai dwudziestego wieku. Był znany ze swojej otwartości oraz z poważnego i rzetelnego nauczania zarówno ludzi świeckich jak i wyświęconych mnichów. Jego nauki skierowane były do wszystkich: mnichów, ludzi świeckich, mężczyzn i kobiet różnych narodowości jako prosty i bezpośredni przekaz Buddyzmu Mahajany. Nauczał, że wszystkie istoty od samego początku obdarzone są czystą, nieskalaną naturą, a jego posłanie brzmiało: zapomnij o swoim małym ego, wejrzyj bezpośrednio w swoją prawdziwą naturę i z tą czystością i mądrością oddaj wszystko dla wyzwolenia innych istot.

Roshi Harada kontynuował to dzieło z tą samą otwartością i energią, a Sogenji jest bardzo wyrazistym tego owocem. Jest to klasztor, gdzie ludzie wyświęceni i świeccy, kobiety i mężczyźni różnych narodowości praktykują Zen Rindzai. Roshi Harada naucza w sposób szeroki i praktyczny, podkreślając rolę twórczej i kreatywnej obecności w każdej chwili na prawdziwej drodze, pobudzonej poprzez głębokie oddychanie (sussokan) i współczujący umysł, który pozwala nam na niej trwać.

 

Aby kontynuować praktykę powstało pod jego opieką wiele grup ludzi regularnie praktykujących zazen.

 

Praktyka za-zen w Szczecinie

W każdy poniedziałek wczesnym ranem  w naszej Szkole sala do jogi zamienia się w zendo i tu odbywa się regularna 2-godzinna praktyka zazen, a Jurek Jagucki (buddyjskie imię Genyu) i Wojtek Śliwa (buddyjskie imię Genshin) prowadzą praktykę i udzielą niezbędnych instrukcji.

Raz na kwartał odbywa się tu mini-sesshin – sobotnio-niedzielna praktyka zazen.

Osoby zainteresowane praktyką medytacji zazen informujemy, że oprócz medytacji w poniedziałki o godz. 6.00 rano, medytacje odbywają się tu również w każdą niedzielę w godzinach 18.00-20.00.

W okresie wakacji letnich medytacje niedzielne i poniedziałkowe nie odbywają się.

Medytacje prowadzą:
– Jerzy Jagucki, tel.: 601 596 385
– Małgorzata Fudali, tel.: 602 484 898
– Szymon Olbrychowski, tel.: 662 225 767

www.onedropzen.pl